نصب پلاگین فلش پلیر در مرورگر کروم (Chrome)

کمپانی گوگل به‌منظور تسهیل فرآیند استفاده از مرورگر نامبرده، پلاگین فلش پلیر را در نسخه‌های اخیر نرم‌افزار خود مستقیماً در بطن آن تعبیه سازی نموده و عملیات به‌روزرسانی دوره‌ای آن را به‌صورت خودکار برقرار ساخته است. بنابراین نصب پلاگین فلش پلیر در مرورگر کروم به‌هیچ‌عنوان لازم و ضروری نمی‌باشد، اما با این وجود باز هم ممکن است برخی از وب‌سایت‌های اینترنتی در هنگام مراجعه به آن‌ها از پخش تعدادی از محتوای موجود خودداری به عمل آورده و پیغام‌های گوناگونی را نظیر “پلاگین فلش نصب نیست” و یا “پلاگین فلش پلیر به‌روز نمی‌باشد” را برای کاربر به نمایش در آورند. دلیل این امر مستقیماً به وب‌سایت مربوطه و استفاده از نمونه پلاگین‌های NPAPI بازگردانی می‌گردد که پشتیبانی از آن به دلیل بروز مشکلات امنیتی مدت‌ها پیش متوقف شده و سیستم قدرتمندتر و ایمن‌تر PPAPI جایگزین آن گشته است.

همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد پلاگین فلش پلیر به‌صورت پیش‌فرض در قالب مرورگر کروم تعبیه سازی شده و عملیات به‌روزرسانی آن نیز به‌صورت خودکار در هنگام آپدیت نرم‌افزار کروم و یا بستن و باز نمودن آن انجام می‌پذیرد، اما گاهی اوقات ممکن است این مهم به دلایلی صورت داده نشده و نسخه‌های قدیمی پلاگین در بطن مرورگر باقی بمانند. بر همین اساس ایجاد تغییراتی در تنظیمات به‌منظور به‌روزرسانی دستی پلاگین لازم و ضروری می‌باشد.

برای این منظور ابتدا مرورگر کروم را گشوده و سپس در کادر درج آدرس عبارت chrome://components را تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید.

فلش پلیر

در صفحه جدید گشوده شده، آیتم مربوط به پلاگین را تحت عنوان “Adobe Flash Player” از طریق فهرست اجزاء تشکیل‌دهنده کروم یافته و سپس بر روی کلید “Check for update” کلیک کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید وضعیت فعلی پلاگین با استفاده از مقادیر رشته‌ای مختلفی در جلوی گزینه Status به نمایش در آمده است. عبارت “Component updated” به معنای به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز پلاگین، عبارت “No update” به معنای عدم وجود بسته به‌روزرسانی و عبارت “Component not updated” نیز بیانگر ایجاد مشکلی در فرآیند آپدیت و ناقص ماندن عملیات به دلایلی می‌باشد.

فلش پلیر

پس از به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز پلاگین، کافی است تا به‌منظور بارگذاری صحیح آن یک مرتبه مرورگر کروم را بسته و سپس مجدداً اجرا کنید. اکنون پلاگین فلش پلیر به آخرین نسخه موجود به‌روز گردیده و تمامی مشکلات پیشین آن مبنی بر عدم اجرای محتوای چندرسانه‌ای و … نیز مرتفع گشته‌اند.

چگونگی فعال‌سازی پلاگین فلش پلیر در مرورگر کروم

گاهی اوقات ممکن است شرایطی ایجاد شود که با وجود نصب صحیح پلاگین و به‌روزرسانی آن به آخرین نسخه موجود، باز هم برخی از محتوا در قالب تمامی و یا تعدادی از وب‌سایت‌های اینترنتی اجرا نگردند. دلیل این امر تا حدود فراوانی ممکن است به غیرفعال بودن پلاگین در بطن نرم‌افزار مربوط شود.

برای رفع این مشکل ابتدا نرم‌افزار مرورگر کروم را گشوده و سپس در کادر درج آدرس عبارت chrome://settings/content را تایپ کنید.

فلش پلیر

در صفحه تنظیمات محتوای مرورگر، بخش مربوط به پلاگین “Flash ” را یافته و سپس گزینه “Allow sites to run Flash” را فعال کنید (این گزینه با توجه به نسخه مرورگر ممکن است در قالب یک کلید جهت فعال‌سازی قابلیت نیز وجود داشته باشد).

فلش پلیر

اکنون به‌منظور ذخیره‌سازی تغییرات انجام پذیرفته کافی است تا بر روی کلید Done کلیک کرده و سپس مرورگر را دوباره اجرا کنید (مجدداً باید خاطر نشان کرد که کلید فوق با توجه به نسخه مرورگر ممکن است به چشم نخورده و تغییرات به‌صورت بلادرنگ انجام پذیرند).